Podłoże etykiety i jego rodzaje
Podłoże etykiety, to górna warstwa etykiety, stanowiąca nośnik dla nadruku.
Do produkcji podłoża etykiety wykorzystywanych jest wiele materiałów. Dostępne rodzaje podłoża można pogrupować na trzy główne kategorie. Wykonuje się je z:
- papieru,
- tworzyw sztucznych (poliestry, polipropylen, winyl),
- tworzyw specjalnych (laminatów, folii aluminiowych, tworzyw termokurczliwych, kompozytów i biodegradowalnych materiałów).
Podłoże papierowe
Podczas produkcji etykiet najczęściej wykorzystuje się podłoża wykonane z papieru, odznaczające się specjalnymi właściwościami. Papier jest najbardziej ekonomiczny oraz wysoce modyfikowalny – łatwo dostosowuje się do różnych metod drukowania etykiet. Podłoża papierowe znajdują swoje zastosowanie z reguły w pomieszczeniach zamkniętych i suchych.
Jednak mniejsza odporność papieru na działanie czynników zewnętrznych nie dyskwalifikuje go ze stosowania do użytku zewnętrznego. W celu nadania ochrony etykiecie o podłożu papierowym wykorzystuje się laminat ochronny, który częściowo redukuje ryzyko zniszczenia nalepki.
Pomimo zastosowania powłoki ochronnej, podłoże papierowe nie wykazuje często pożądanej, wysokiej trwałości. W przypadku etykiet przeznaczonych do użytku zewnętrznego o wiele lepiej skorzystać z podłoża stworzonego z tworzywa sztucznego – materiału wodoodpornego, odpornego na zabrudzenia, szkodliwe substancje, czy zmienne warunki atmosferyczne.
Pożądana jest również jego wysoka podatność na uszlachetnianie – tłoczenie na zimno i gorąco, lakierowanie, metalizowanie i laminowanie. W ramach podłoża papierowego możemy dokonać rozróżnienia na papier:
- powlekany,
- niepowlekany,
- ozdobny (zwany również strukturalnym),
- metalizowany,
- termiczny.
Do produkcji popularnych nalepek, do stworzenia których nie jest wymagana wysoka jakość nanoszonego nadruku, najczęściej wykorzystuje się papier niepowlekany. W chwili, gdy zależy nam na wysokiej jakości nalepek, wykorzystujemy do produkcji papier powlekany. Papier strukturalny oraz papier metalizowany świetnie sprawdzają się natomiast w przypadku etykiet, w których liczy się uzyskanie określonego efektu wizualnego.
Co oprócz papieru?
Pomimo tego, że w produkcji podłoża etykiet wciąż najczęściej wykorzystujemy papier, tak postęp technologiczny skutecznie toruje drogę innym materiałom. Jednym z nich jest materiał polimerowy, pojawiający się najczęściej w postaci wstęgi bądź termokurczliwego rękawa. Chociaż etykiety tworzone na takim podłożu są swego rodzaju nowością, tak bez wątpienia zyskują coraz więcej zwolenników. Podłoże polimerowe odznacza się bowiem wysokim poziomem kurczliwości w trakcie procesu ogrzewania. Dzięki temu, materiał ten z powodzeniem radzi sobie z przedmiotami o wymagających kształtach, których zadrukowanie innymi metodami, jest niemożliwe.